13/6/2024

Absynt jako lek

Absynt - fakty

Kilka faktów o absyncie, tajemniczym alkoholu:

1. Absynt w przeszłości służył jako lek

Podobnie jak inne alkohole, absynt nie zawsze był spożywany dla przyjemności. Niektóre z najwcześniejszych wzmianek o spożyciu absyntu pochodzą m. in. z kultury starożytnego Egiptu, która używała wina z dodatkiem piołunu do zapobiegania malarii. Leczniczy cel absyntu utrzymywał się aż do roku 1844, kiedy był podawany w ramach codziennych racji legionistów francuskich walczących w Algierii. Wierzono, podobnie jak w starożytnym Egipcie, że zapobiega malarii, a także towarzyszącej jej gorączce, oraz eliminuje bakterie zamieszkującym wody.

2. Tujon jest związkiem odpowiedzialnym za niepokojącą reputację absyntu.

Piołun naturalnie zawiera związek chemiczny zwany tujonem. Tujon, odpowiedzialny za nadanie absyntowi charakterystycznego gorzkiego, mentolowego aromatu, stworzył również fałszywą reputację absyntu jako środka halucynogennego. Chociaż tujon może być trujący w skoncentrowanych ilościach, ilość występująca w absyncie jest zbyt niska by mógł wywołać efekty halucynogenne.

3. Trunek artystów i pisarzy

Był to napój popularny wśród największych twórców XIX wieku. Absynt i tajemnicza aura, która otaczała ten trunek, wywarły znaczący wpływ kulturowy przez cały ten okres. „Zielona wróżka” i skutki skandalicznego napoju ożyły jako centralny punkt wielu obrazów i dzieł literackich.

Apsinthion De Luxe

To oryginalny Polski Absynt o zawartości alkoholu 55 %. Produkowany na bazie kompozycji ziół i przypraw, m.in. piołunu (Artemisia Absinthium), anyżu (Anisi fructus), kolendry (Coriandri fructus) i kopru włoskiego (Foeniculum vulgare). Odpowiednie proporcje poszczególnych składników, najwyższej jakości polski spirytus, krystalicznie czysta woda oraz charakterystyczna dla absyntu zielona barwa podkreślają wyjątkowość trunku.

Macie ochotę na bardziej żywiczny smak? Apsinthion De Luxe jest dostępny również w wersji aromatyzowanej konopią.

https://www.bimbeer.eu/sklep/apsinthion-de-luxe-cannabis

“Zieloną wróżkę” znajdziecie stacjonarnie w:

Sopocie, ul. Niepodległości 712

Gdańsku, ul. Gałczyńskiego 18 (Brzeźno)

oraz w naszym sklepie online:

https://www.bimbeer.eu/sklep

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej