5/5/2023

Johnnie Walker, whisky z Lowlands

Swój początek zawdzięcza piętnastoletniemu Johnowi Walkerowi, który w 1820 roku prowadził mały sklep kolonialny w Ayrshire, gdzie łączył różne gatunki herbat, by poprawić lub wzbogacić ich indywidualne smaki oraz aromaty. Po kilku latach zaczął wykorzystywać nabyte zdolności do tworzenia blendów, czyli mieszanek sporządzonych z wielu gatunków whisky (niekiedy z bardzo odległych zakątków Szkocji).

Pasję do blendowania whisky odziedziczył po ojcu syn Johna – Aleksander. Szczególnym blendem, który wyszedł spod skrzydeł młodszego Walkera, była Old Highland Whisky (pierwowzór dzisiejszej Johnnie Walker Black Label), sprzedawana w kanciastej butelce o kwadratowej podstawie, ze skośnie naklejoną etykietą, która stała się znakiem handlowym firmy wykorzystywanym do dziś.

Synowie Aleksandra: Aleksander II i JohnPatterson starali się o nowe rynki zbytu dla swoich produktów, poszukiwali także wyrazistego znaku graficznego, który kojarzyłby się z produkowaną przez nich whisky, a jednocześnie promował i reklamował ich produkt. W 1909 roku powstał pierwszy „Striding Man” – „Kroczący Dżentelmen”. Narodził się podczas spotkania braci z rysownikiem i karykaturzystą Tomem Brownem. W Polsce znany jest jako „Jaś Wędrowniczek” albo „Chodzący Jaś” – od przetłumaczonego imienia i nazwiska Johna Walkera.

Marka Johnnie Walker posiada w swoim asortymencie dziewięć produktów z serii podstawowej:

Johnnie Walker Red Label – to najpopularniejsza i najlepiej sprzedająca się odsłona z serii Label. Jest to mieszanka skomponowana z 40 różnych odmian whisky, zarówno słodowych, jak i niesłodowych. Produkowana w całości w Szkocji, minimalny okres dojrzewania składników używanych do produkcji tego blendu wynosi trzy lata. Jej dosyć „szorstki” smak sprawia, że jest doskonałą bazą dla wielu drinków.

Johnnie Walker Johnnie Blonde – to whisky lekka, bardziej słodka, zestawiona z pszenicznych whisky zbożowych i owocowych whisky słodowych, dojrzewających z amerykańskiej dębiny. Jest pełna żywych, wyrazistych smaków.Producent przeznaczył tę whisky specjalnie do sporządzania koktajli sączonych leniwie w miłym towarzystwie.

Johnnie Walker Black Label – to whisky mocniejsza od swoich poprzedniczek. Do jej produkcji wykorzystuje się 40 destylatów, z których najważniejsze to: Cardhu, Coal Ila, Glenlossie, Taliskier oraz Clynelish. Minimalny okres ich starzenia wynosi dwanaście lat.

Johnnie Walker Double Black Label panuje tutaj taka sama zasada jak przy siostrzanej Black Label, jednak w tym przypadku wykorzystuje się więcej destylatów o profilu torfowo-dymnym oraz silnie palone beczki, co sprawia, że blend posiada intensywniejszą paletę smakową oraz dłuższy finisz.Wykorzystane destylaty również mają minimalny okres starzenia wynoszący dwanaście lat, jednak butelka nie nosi oznaczenia wiekowego.

Johnnie Walker Gold Label – to whisky słodka, owocowa, z aromatami wanilii oraz miodu, jej formuła jest oparta na destylatach Clynelish i Cardhu. To whisky nieposiadająca oznaczenia wiekowego, ale wcześniej była oznaczana jako osiemnastoletnia.

Johnnie Walker Green Label – to whisky, w której minimalny okres dojrzewania destylatów wynosi piętnaście lat, a jej najważniejszymi destylatami w obecnej formule są: Taliskier, Coal Ila, Linkwood oraz Cragganmore. Oznaczenie wiekowe na butelce potwierdza wiek destylatów.

Johnnie Walker 18YO– to whisky charakteryzująca się słodyczą i aromatami toffi, karmelu, a jednocześnie lekkiego dymu. W przeciwieństwie do Gold Label posiada oznaczenie wiekowe wynoszące osiemnaście lat, co jest minimalnym okresem starzenia się zastosowanych destylatów.

Johnnie Walker Blue Label – określana mianem „The Oldest”, to najbardziej wykwintny przedstawiciel szkockiej whisky typu blended. Receptura posiada 16 znakomitych destylatów whisky pochodzących głównie z regionu Highland oraz kilku destylatów z destylarni ze Speyside. Trzema głównymi destylatami są: Royal Lochnagar, Benrinnes oraz Caol Ila. Unikalną cechą tej whisky jest to, że najstarsze składniki leżakowały w dębowych beczkach przez ponad 60 lat, a doświadczeni blendmasterzy wybierają tylko jedną na 10 000 beczek najrzadszych whisky z czterech zakątków Szkocji, by stworzyć ten wyjątkowy blend. Każda butelka posiada indywidualny numer oraz serię. Każdego roku firma Diageo wydaje limitowaną edycję butelki w ograniczonym nakładzie, związanym z konkretną okazją. Doskonałym przykładem jest wydanie edycji z okazji chińskiego nowego roku.

JohnnieWalker King George V – to bardzo ekskluzywna edycja whiskyJohnnie Walker Blue Label. Jest nalewana do eleganckich karafek pakowanych w gustowne opakowania z certyfikatem autentyczności. Szczególną cechą odróżniającą ją od podstawowej Blue Label jest to, że wykorzystuje się destylaty z destylarni, które funkcjonowały za czasów panowania króla Jerzego V. Ponadto Johnnie Walker King George V upamiętnia 80. rocznicę uroczystości przyznania spółce John Walker & Sons statusu Royal Warrant, czyli wyróżnienia dla podmiotów gospodarczych, które regularnie dostarczają dobra lub usługi brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Tekst napisał Dawid C.

Korekta Stiksza.pl

autor:

Czytaj dalej