22/2/2024

Dolina Jeleni

Przeczytaj do końca, przekonasz się co na Ciebie czeka na początku marca!

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam historię jednej z najbardziej znanych destylarni whisky – Glenfiddich. Możliwe, że pierwszy raz próbując whisky single malt była to właśnie whisky sygnowana tą nazwą. Ona jako pierwsza wprowadziła szkocką whisky na rynek międzynarodowy.

Glenfiddich została założona przez Williama Granta w 1887 roku w Dufftown w Szkocji. William Grant, był wcześniej pracownikiem destylarni Mortlach, w której z pasją zdobywał doświadczenie przez 20 lat. Pierwsze lata pracował jako księgowy. Po niedługim czasie został jej kierownikiem.

Dla Granta to były owocne dwie dekady, jednak dla osoby, pełnej siły twórczej to było niewystarczające. Zdecydował się wykorzystać swoją wiedzę do założenia własnej destylarni. Przez cały okres pracy w Mortlach oszczędzał pieniądze, aby samemu zająć się prowadzeniem destylarni. W 1886 roku zakończył długoletnią współpracę. Oszczędności pozwoliły mu na zakup niezbędnej ziemi, materiałów i maszyn. Wraz z pomocą swoich dziewięciorga dzieci i jednego kamieniarza rozpoczął budowę destylarni. Nadał jej nazwę Glenfiddich, co w języku gaelickim oznacza Dolinę Jelenia. Po roku ciężkiej pracy, w Boże Narodzenie 1887, destylarnia rozpoczęła swoją działalność.

Garść ciekawostek o Glenfiddich:

  • Wypuścił kilka whisky z limitowanych edycji w ramach serii eksperymentalnej. Jej celem jest przesuwanie granic tradycyjnych technik produkcji whisky. Wynikiem czego są nietuzinkowe kombinacje smaków, między innymi Glenfiddich IPA, Glenfiddich Fire&Cane, Glenfiddich XX, które są dostępne w naszych sklepach.
  • Był pierwszym zakładem, który w 1969 roku otworzył własne centrum dla zwiedzających, pozwalając wielbicielom whisky na poznanie procesu jej powstawania. Pierwszych zwiedzających witała ostatnia wnuczka Williama Granta - Janet Sheed Roberts.
  • Destylarnia jest częścią Malt Whisky Trail, szlaku turystycznego o długości ok. 100 km, który łączy osiem destylarni Speyside.
  • Do dziś pozostaje niezależną własnością rodziny Grantów, co czyni ją jedną z niewielu rodzinnych destylarni w Szkocji.
  • To w The Balvenie Malt Master zajmujący się również Glenfiddich - David Stewart rozpoczął tzw "finishowanie" whisky.
  • Glenfiddich jako pierwsza destylarnia w XX wieku zaczęła eksportować i sprzedawać dzisiejszą kategorię single malt whisky. w 1963 Glenfiddich Straight Malt był swego rodzaju prekursorem kategorii whisky z jednej destylarni.
  • Ponadto, Glenfiddich to single malt nr 1 na świecie!

Jeśli zainteresowała was historia tej marki i chcielibyście poznać co kryje się w ich butelkach to mamy dla was coś specjalnego! 2 marca 2024 roku zapraszamy na degustację premium z Glenfiddich. Spotkanie poprowadzi Kamil Kotarba, a ramach degustacji do spróbowania będą:

Glenfiddich 12YO

Glenfiddich 15YO

Glenfiddich 18YO

Glenfiddich IPA

Glenfiddich Fire&Cane

Glenfiddich XX

Poniżej znajdziecie link do wydarzenia, w którego opisie znajdziecie więcej informacji.

Glenfiddich Degustacja
Kliknij i zapisz się na degustację

Nie zapomnijcie o odwiedzeniu nas. Jesteśmy dostępni stacjonarnie:

SOPOT al. Niepodlegości 712

GDAŃSK
ul. Gałczyńskiego 18/12 (Brzeźno)
ul. Sucha 37a (Letnica)

oraz online:
https://www.bimbeer.eu/sklep

Wpadaj również na naszego Instagrama, na który dzielimy się naszą bimbeerkową codziennością.

www.instagram.com/bimbeer.eu

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej