5/5/2023

Nie ma piw kraftowych dla kobiet!

"Piwa kraftowe nie dla kobiet"

Tak mogliby krzyczeć panowie podczas Marszu Niepodległości w Warszawie i taki stereotyp utrwala się w świadomości standardowego Kowalskiego i Kowalskiej.

Przybywam więc, aby ujarzmić te miejskie legendy o supergorzkich i niedobrych piwach dla pań oraz znacznej części panów. Nowa Fala piw rzemieślniczych przeszła przez nasz kraj ze sztandarem mocno goryczkowych smaków, mając na celu pokazanie jakości różniącej nowy-stary produkt od komercyjnych wytworów, dominujących na całym świecie. Bogactwo walorów chmielu zdobyło rzeszę odbiorców, znudzonych nijakim wywarem piwnym. Idąc z duchem czasu, browary rzemieślnicze reagują na potrzeby rynku i weryfikują swoje oferty pod klientów. Właśnie dlatego na półkach naszych sklepów znajdziecie wiele stylów piwnych i wszelakich ich interpretacji.

"Poproszę jakieś piwo dla kobiet"
Klasyczny wybór dla kobiet: słodkie i kwaśne

Do tematu pań i automatycznego odrzucania przez nie piw np. w stylu IPA bądź częstego wykluczania goryczki w ich preferencjach poszukiwawczych, odniosę się poniżej. Wiele badań wskazuje na brak zależności między całkowitym odrzuceniem jakiegoś smaku a płcią i wiekiem. Nie można autorytatywnie stwierdzać, że panowie mogą „przyjmować” tylko gorzkie lub ostre smaki, a panie jedynie słodkie. Da się natomiast stwierdzić większe wyczulenie na niektóre smaki ze względu na płeć i ilość wiosen na karku. Panie częściej unikają gorzkich i ostrych smaków, a panowie raczej stronią od słodkości. Większość panów nie rozumie zatem picia piwa z sokiem, a dziewczyny krzywią się na samą myśl o gorzkim pilsie.

"Moja żona to pije tylko piwo z sokiem"
Tych czarnuszków nawet nie próbuj, koleżanko! (żart)

Z wiekiem potrzebujemy więcej bodźców, aby odczuwać pożądane smaki. Stąd inne preferencje w wyborach smakowych naszych dziadków, często niezrozumiałe przez młodsze pokolenia. To brak większego i ciekawszego asortymentu powodował przez lata schematyczne decyzje w wyborze trunków. Brak uświadamiania i rozwijania tematu smaków w napojach alkoholowych wpędzał nas w „typowe” opcje przy sklepowej lodówce. Dziś różnorodny świat piw rzemieślniczych pozwala rozgościć się każdemu – bardziej wymagającym również. A skoro mówi się, że świat nie robi tylko lagera, to tak samo kobiety nie muszą pić tylko piwa z sokiem!

Tekst przygotował Bartek S.

Korekta tekstu Stiksza.pl

autor:
Bartek Siedlar

Sklepowy beergeek, który przeniesie Was na inną piwną galaktykę!

Czytaj dalej