11/3/2024

Między Szkocją, a USA – degustacja whisk(e)y

Mamy przyjemność ponownie zaprosić was na degustację whisk(e)y, która będzie miała miejsce już w kwietniu! Tym razem będziecie mieli przyjemność spróbować whisk(e)y różnych destylarni, które znajdują się pod skrzydłem Brown Forman – amerykańskich i szkockich. W cenie degustacji butelka 0,7 l BenRiach 16YO, a całe spotkanie poprowadzi niezastąpiony Paweł Piątkowski. Degustować będziemy:

  • Woodford Reserve
  • Woodford Double OAK
  • BenRiach The Smoky 12YO
  • BenRiach 16YO 43% – tę butelkę otrzymacie po degustacji
  • Glenglassaugh Sandend
  • The GlenDronach 12YO

O szkockich whisky pisaliśmy już kilka słów m.in. tutaj i tutaj. Poznacie dzisiaj kilka faktów dotyczących destylatu zza wielkiego oceanu – bourbonu.

Pochodzenie: szkoccy i irlandzcy imigranci przenieśli swoje tradycje gorzelnicze do Nowego Świata w XVIII wieku, od nich Amerykańska whiskey ma swoje korzenie.  

Tylko Kentucky: Bourbon narodził się w Kentucky, a stan ten nadal wytwarza ok. 95% światowych dostaw. Dlaczego? Klimat, woda i warunki Kentucky są idealne do przyrządzenia doskonałego bourbonu.

Bez upiększania: dodawanie dodatków i barwników do bourbonu jest nielegalne. Jedynymi składnikami, które zgodnie z prawem mogą mieć wpływ na ten trunek, są: woda, kukurydza, pszenica, żyto, słód i beczka.

Nazwa: pochodzenie nazwy „bourbon” jest wciąż przedmiotem dyskusji, istnieją dwie teorie. Jedna z bardziej powszechnych głosi, że nazwa pochodzi od regionu o nazwie Bourbon County w Kentucky. Inni argumentują, że nazwa pochodzi od Bourbon Street w Nowym Orleanie.

Prawdziwie amerykański trunek: w roku 1964 Amerykański Kongres ogłosił, że bourbon jest jedynym rodzimym alkoholem Ameryki. Aby został zaklasyfikowany jako bourbon, musi być wyprodukowany w USA, zawierać minimum 51% kukurydzy. Następnie musi leżakować w nowych beczkach z opalanego dębu, destylowany do nie więcej niż 80% alkoholu, przechowywany w nie więcej niż z 62,5% zawartością alkoholu i butelkowany z zawartością alkoholu nie mniejszą niż 40%.

Z pewnością więcej ciekawostek w zanadrzu będzie mieć niezastąpiony Paweł Piątkowski. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie pod linkiem znajdującym się poniżej:

https://www.facebook.com/events/1066568201068463/

Nie zapomnijcie wpaść do nas po degustacji, na której dostaniecie voucher do wykorzystania w naszych sklepach. Znajdziecie nas w:  

SOPOCIE al. Niepodległości 712

GDAŃSKU
ul. Gałczyńskiego 18/12 (Brzeźno)
ul. Sucha 37a (Letnica)

I na naszej stronie:
https://www.bimbeer.eu/sklep

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej