5/5/2023

Szkolenie The Balvenie w Olivia Star

We wtorek, 8 lutego w Olivia Star w Gdańsku odbyło się szkolenie z The Balvenie prowadzone przez Jonatana Mroza. Mocna delegacja Bimbeerowców, czyli Darek, Klaudia, Bartek i Kuba zasilili grono słuchaczy i degustatorów podczas tej Masterclassy.

Poprosiliśmy Darka o kilka słów nt. whisky The Balvenie:

The Balvenie przypomina popularnego Glenfiddicha w pierwszym odczuciu, jednak beczki robią tutaj trochę więcej roboty. Tu trzeba też zaznaczyć ich większą różnorodność (porto, sherry, karaibski rum). Każda z nich wnosi coś więcej do bazy.
Najbardziej podszedł mi torf (The Balvenie 14YO The Week Of Peat) ze względu na to, że było go czuć, a całość pomimo wędzonki była bardzo delikatna. Po niej uplasowałbym również 14-letniego The Balvenie tyle, że z beczki po blendzie karaibskich rumów - bardzo dobrze komponuje się ze słodkawą orzechową bazą. Poleciłbym tą whisky komuś, kto ma trochę większy budżet i jednocześnie chciałby coś delikatnego, krótko podsumowując - "easy to drink".
The Balvenie
Ze szkolenia również zapamiętałem, że destylarnia The Balvenie jako pierwsza zaczęła finiszować swoje trunki w beczkach po innych alkoholach, wcześniej ten zabieg nie był znany.

Whisky z destylarni The Balvenie dostępne w naszym sklepie w Gdańsku przy Suchej 37a (kliknij, żeby dojechać)

autor:
Darek Sułtanowski
Jeszcze młody, ale ambitny. Migiem chłonie wiedzę o alkoholach kraftowych, a w wolnym czasie projektuje strony www.

Czytaj dalej