27/3/2024

Wiosna? To może gin - 10 ciekawostek

Od lekarstwa do koktajlu – 10 ciekawostek z historii ginu na rozpoczęcie wiosny.

Gin przeszedł bardzo długą drogę do zyskania kształtu w jakim znamy go obecnie. Dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych alkoholi wysokoprocentowych. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek o ginie!  

  • Pierwsze kroki – w XI wieku włoscy mnisi doprawiali ówczesne mocniejsze alkohole jagodami jałowca. Podczas Czarnej Śmierci napój ten był używany jako lekarstwo, choć nieskutecznie. Wraz z postępem rozwoju destylacji od średniowiecza do epoki renesansu, jałowiec był jednym z wielu ziół stosowanych ze względu na jego piękny zapach, smak i rzekome właściwości lecznicze.
  • Wynalazca ginu – gin powstał w Holandii w XVII wieku. Za jego wynalazcę uznaje się holenderskiego lekarza Franciscusa Sylviusa.  Początkowo był używany do celów leczniczych, zanim zyskał popularność jako napój rekreacyjny. Wytwarzano go z wina słodowego (malzwein) z dodatkiem jałowca i innych roślin.  
  • Nazwa – gin jest skróconą formą starszego angielskiego słowa genever, spokrewnionego z francuskim słowem genièvre i holenderskim jenever. Wszystkie ostatecznie wywodzą się od juniperus, po łacinie oznaczającego jałowca.
  • Składniki roślinne – gin jest zazwyczaj wytwarzany z jagód jałowca i innych roślin, do których zaliczają się m. in. kolendra, korzeń arcydzięgla, skórki cytrusów, kardamon. Kompozycja i ilość użytych składników roślinnych nadaje każdemu ginowi niepowtarzalny profil smakowy.
  • Rodzaje ginu – istnieje kilka rodzajów ginu, w tym London Dry Gin, Plymouth Gin, Old Tom Gin lub gin w stylu amerykańskim. Każdy typ ma swoje własne metody produkcji i cechy smakowe.
  • Szał na gin – Gin Craze – to okres pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy spożycie ginu gwałtownie wzrosło w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Londynie. Gin stanowił alternatywę dla francuskiej brandy w czasie konfliktu politycznego i religijnego między Wielką Brytanią a Francją. Był to czas nadmiernej konsumpcji ginu, co często skutkowało problemami społecznymi, takimi jak przestępczość, bieda i problemy zdrowotne. Rząd zainterweniował, wprowadzając przepisy kontrolujące produkcję i konsumpcję ginu.
  • Malaria dała początek ginowi z tonikiem: W XVIII wieku szkocki lekarz George Cleghorn odkrył, że chininę można stosować w leczeniu malarii. Doprowadziło to szybko do picia toniku przez brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Indiach w celu zwalczania malarii. Jednak tonik solo jest dość gorzki. Tak więc w XIX wieku żołnierze zaczęli dodawać do toniku najpierw gin, a ostatecznie cytrynę i limonkę, aby ukryć gorzki smak, wymyślając w ten sposób klasyczny gin z tonikiem.
  • Barmańska wszechstronność – gin jest kluczowym składnikiem wielu klasycznych koktajli, w tym między innymi Martini, Gin and Tonic, Negroni i Tom Collins. Jego wszechstronność w koktajlach przyczyniła się do jego trwałej popularności.
  • Współczesne trendy – w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost rzemieślniczej produkcji ginu, a małe destylarnie eksperymentują z unikalnymi mieszankami botanicznymi. Ten trend doprowadził do powstania na rynku szerokiej gamy kreatywnych ofert ginu.
  • Ginowa turystyka – destylarnia Bombay Sapphire (Laverstoke Mill, Anglia): ta zabytkowa destylarnia zlokalizowana w Hampshire w Anglii oferuje wycieczki z przewodnikiem, podczas których odwiedzający mogą dowiedzieć się o produkcji ginu Bombay Sapphire i zwiedzić szklarnie botaniczne. W destylarni odbywają się także degustacje i warsztaty miksologii z wykorzystaniem ginu.

Obecnie ginem można delektować się na całym świecie w różnorodnych koktajlach, w tym w klasycznych, takich jak Martini i Negroni, a także we nowoczesnych kompozycjach, które ukazują wszechstronność tego trunku. Jego niezmienna popularność jest świadectwem jego długiej i bogatej historii.

A jak wygląda dzisiaj? Poznajcie nasze trzy wiosenne propozycje:

Hendrick’s Gin – symfonia 11 roślin i ziół: rumianku, kwiatu czarnego bzu, jagód jałowca, skórki cytryny, skórki pomarańczowej, kminku, kolendry, pieprzu kubeba, korzenia arcydzięglu, korzenia krwawnika i korzenia irysa. Następnie gin łączy się z naparami z róży i ogórka.

Hendrick’s Flora Adora – Charakteryzuje się kuszącym zapachem kwiatów i świeżym ziołowym charakterem, który ucieleśnia klasyczny styl Hendricka. Podstawę jałowca i kolendry w ginie uzupełniają zielone nuty i słodkie akcenty kwiatowe, tworząc harmonijnie zrównoważony trunek.

Hendrick’s Orbium – w tym przypadku zdecydowano się wyznaczyć nowy kierunek, wzbogacając go smakami tradycyjnie kojarzonymi z klasycznymi drinkami na bazie ginu. Znajdziemy w nim chininę, występującą w toniku i piołun, występujący w wermucie. Dodatek kwiatu niebieskiego lotosu doskonale równoważy ogólny smak. Te trzy dodatki tworzą złożony gin o zaskakującej jasności i niezwykle długim finiszu. Rezultatem jest nowy, nieznany smak o intrygująco znajomym charakterze.

Te i inne wyjątkowe giny są dostępne w naszych sklepach. Sprawdź naszą ofertę na miejscu:  

SOPOT al. Niepodległości 712

GDAŃSK
ul. Gałczyńskiego 18/12 (Brzeźno)
ul. Sucha 37a (Letnica)

I na naszej stronie:
https://www.bimbeer.eu/sklep

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej