„Weź wisien dojrzałych, odrzuć pestki i ogonki, włóż w dzbanek z malinami, ugnieć razem, zostaw cztery lub pięć dni żeby uleżały się, mieszaj każdego dnia dwa lub trzy razy, potym wytłocz dobrze z nich sok, który odmierzysz, i do trzech kwart soku, wlej dwie kwarty wódki, do pięciu kwart ratafii trzeba utłuc trzy garście pestek z tychże wisien, ćwierć fonta cukru do kwarty, zmieszaj to wszystko w dzbanku, przydawszy garść koriandru i trochę cynamonu, niech moknie przez siedm lub ośm dni, każdego dnia wstrząśnij dzbankiem, nareszcie przecedzisz przez worek i zlejesz w czyste butelki, dobrze zatkawszy, schowaj do piwnicy”.
“Kucharz doskonały. Pożyteczny dla zatrudniających się gospodarstwem. Z francuskiego przetłumaczony i wielą przydatkami pomnożony przez Wojciecha Wielądka”, Warszawa 1783
Niektóre rzeczy się nie zmieniają przez setki lat i zostają z nami do dzisiaj. Moda na ratafię dotarła do nas z Francji prawdopodobnie już w XVI wieku, wraz z innymi popularnymi nalewkami. Nalewkowy trend objął również tereny Pomorza.
Ratafia Kaszubska to nalewka przygotowywana tradycyjnie z lokalnych dojrzałych owoców wiśni oraz bogatej mieszanki ziół i przypraw. Skomplikowany proces technologiczny, wymagający wiedzy i zaangażowania, polega na maceracji składników w najwyższej jakości alkoholu przez odpowiedni okres czasu. Po odpowiednim dosłodzeniu i dostosowaniu zawartości alkoholu, uzyskany nalew poddawany jest procesowi leżakowania. Następnie nalewka dojrzewa przez wiele tygodni, aby uzyskać swoje charakterystyczne cechy sensoryczne.
Oryginalny prezent z Kaszub. Unikalne opakowanie, wykorzystujące wzory tradycyjnych, ludowych kaszubskich haftów o roślinnej kolorystyce, doskonale wpisuje się w naturalny, wyjątkowy charakter tego produktu.
P.S. Podejmiecie się wykonania ratafii według XVII-wiecznego przepisu? Szczęśliwie przepis nie uwzględnia śledzenia faz księżyca oraz łez niewiasty. A to już bułka z masłem!
Już gotową ratafię dostaniecie w naszych sklepach w Gdańsku oraz w Sopocie! Nie jesteście z tych okolic? Nie ma problemu!
Zajrzyjcie do naszego sklepu:
Stacjonarnie znajdziesz nas tu:
Sopot, Al. Niepodległości 712
+48 512 170 103
Gdańsk, ul. Gałczyńskiego 18/12 (Brzeźno)
+48 799 050 536
Niestety nie możesz zobaczyć Bimbeerowych treści