16/4/2024

Dzień Wina Malbec

Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka interesujących faktów o tym szczepie!

Pochodzenie wina o tysiącu imion

Malbec to francuska odmiana, która była szeroko sadzona przez całe średniowiecze w różnych regionach Francji, gdzie była tak powszechna, że miała ponad 1000 synonimów! Lokalni hodowcy nadawali Malbecowi różne nazwy, najczęściej odnoszące się do dawnych historycznych prowincji Francji, w których ten szczep uprawiano (Auxerrois, Pressac, Quercy). Odnoszono się również do cech smakowych, kolorystycznych - Doux Noir (pol. słodka czerń).

Jednak skąd wzięła się jego powszechnie znana nazwa? Nazywa się go malbec, odkąd Monsieur Malbeck rozpoczął jego uprawę w Bordeaux w latach osiemdziesiątych XVIII wieku. Mimo tego współcześni winiarze nazywają go „cor” lub „cot”, co prawdopodobnie jest ukłonem w stronę regionu, który go zrodził, Cahors. Tam, w południowo-zachodniej Francji, Malbec pozostał królującym szczepem. Znany ze swojego szczególnego charakteru, wina Cahors miały niesamowicie ciemną barwę i mocną kwasowość.

Monopol Bordeaux i epidemia filoksery

Cahors był głównym producentem wina Malbec w średniowieczu, które następnie zostało wysłane do Bordeaux w celu sprzedaży. Bordeaux zdominowało handel winem w XIV wieku, a znaczną część popytu na ten trunek kreowali Brytyjczycy. Komplikacje pojawiły się, gdy Bordeaux wykorzystało swoją przewagę ekonomiczną – chciało sprzedawać wina z własnych upraw przed produktami z innego regionu. Wina z Cahors miały niski priorytet dla handlarzy z Bordeaux, ponieważ najpierw wykorzystywali zapasy lokalnych winiarzy. Wina z Cahors stały się tańszymi i mniej atrakcyjnymi butelkami na rynku brytyjskim.

Niższy popyt w połączeniu z temperamentem winogron prawie wymazał Malbec z francuskiej mapy win. Winogrono to rośnie w ciepłym klimacie, a wilgotna i chłodne temperatury dominujące we francuskich regionach winiarskich sprawiły, że stał się niepożądanym wyborem dla winiarzy. Potem przyszła epidemia filoksery (gatunek mszycy), która spustoszyła wiele upraw winorośli we Francji. Kiedy przyszedł czas na odnowę upraw, większość hodowców wybrała bardziej odporne odmiany, pozostawiając Malbec poza swoim repertuarem.

Argentyńska nadzieja – odrodzenie Malbeca w Nowym Świecie.

Malbec nie odszedł w zapomnienie, znalazł nowych fanów w latach pięćdziesiątych XIX wieku, kiedy gubernator Domingo Faustino Sarmiento założył Quinta Normal de Agricultura, pierwszą szkołę rolniczą w Argentynie m.in. w celu prowadzenia badań nad międzynarodowymi odmianami winorośli, które miałyby szansę dobrze rozwijać się w argentyńskim klimacie.  

Sarmiento zaprosił w tym celu francuskiego hodowcę winorośli Michela Aimé Pougeta, którego wiedza miała wesprzeć te badania w nadziei na przystosowanie francuskich winogron do gleb regionu Mendoza. Aby uczcić działania Pougeta, od 2011 roku 17 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Malbeca, globalna inicjatywa prowadzona przez Wines of Argentina w celu promowania argentyńskiego Malbeca na całym świecie.

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej