17/1/2024

Porter Bałtycki to Lager, wiedziałeś?

Historia Porteru Bałtyckiego

Historia piwa porter sięga XVIII-wiecznej Anglii i jest ono uważane za jeden z najwcześniejszych stylów piwa, które zyskało powszechne uznanie. Sądzi się, że nazwa „porter” wywodzi się z jego popularności wśród pracowników portowych oraz innych przedstawicieli klasy robotniczej.

Porter bałtycki jest bliskim kuzynem brytyjskich porterów. Styl ten wykształcił się w XIX wieku, w trakcie trwania wojen napoleońskich. W tym czasie eksport towarów z Wysp Brytyjskich został całkowicie zablokowany, a mieszkańcy kontynentalnej Europy musieli obejść się bez towarów z Wielkiej Brytanii.

Spragnieni tego trunku, mieszkańcy krajów nadbałtyckich wzięli sprawy w swoje ręce. Połowa XIX wieku jest powszechnie uważana za przełom w technologii warzenia piwa. Jednym z najważniejszym czynników było zrozumienie reguły dolnej fermentacji i produkcji piwa typu lager, co stało się standardową metodą w m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii i Polsce. Trudno stwierdzić czy w trakcie przygotowywania porteru bałtyckiego korzystano z angielskich przepisów czy stosowano raczej metodę prób i błędów. Niezależnie od stosowanych metod, owocem tych starań był tytułowy porter bałtycki, którego smak różnił się w zależności od regionu w którym powstał.

Mimo rozpowszechnionej w Europie produkcji tego piwa, to Polska zasłynęła z największej różnorodności porterów bałtyckich, a ich smak jest obecnie ceniony nie tylko u nas, ale także na arenie międzynarodowej.

Porter bałtycki a porter z Wysp

Miejsce powstania

Porter to tradycyjny angielski styl piwa, którego początki sięgają XVIII wieku. Było to popularne piwo wśród klasy robotniczej w Londynie.

Porter bałtycki ma swoje korzenie w regionie Morza Bałtyckiego, szczególnie w krajach takich jak Polska, Łotwa, Litwa i Rosja.

Sposób produkcji

Porter jest piwem produkowanym sposobem górnej fermentacji tj. ale.

Porter bałtycki to piwo dolnej fermentacji, czyli lager – nie każdy lager jest piwem jasnym :)

Zawartość alkoholu

Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjne portery mają umiarkowaną lub nieco wyższą zawartość alkoholu, zazwyczaj w zakresie od 4% do 6,5%.

Portery bałtyckie mają zazwyczaj wyższą zawartość alkoholu w porównaniu do zwykłych porterów. Często mieszczą się one w przedziale od 7% do 12%.

Profil smakowy

Tradycyjne portery wykazują równowagę pomiędzy słodyczą słodu i goryczką słodu palonego. Mogą mieć nuty czekolady, kawy i karmelu.

Portery bałtyckie znane są ze swoich bogatych, złożonych smaków. Często mają bardziej wyraźną słodycz, z nutami ciemnych owoców, toffi i karmelu. Może być obecny charakter palonego słodu, ale jest on zwykle mniej intensywny niż w zwykłych porterach.

Barwa

Zarówno porter, jak i porter bałtycki charakteryzują się ciemną barwą, od głębokiego brązu do czerni. Ciemność ta wynika z palonych słodów użytych w procesie warzenia.

20 stycznia – Dzień Porteru Bałtyckiego

W tym roku Dzień Porteru Bałtyckiego obchodzony jest po raz szósty – 20 stycznia. Zimowa aura tym bardziej zachęca do skosztowania szklaneczki rozgrzewającego porteru – w barze, pubie, w domowym zaciszu. Pomysłodawcą jest piwowar, bloger piwny i znawca technologii piwa – Marcin „Mason” Chmielarz. Celem było rozpowszechnianie tego wyjątkowego trunku w Polsce jak i za granicą pod nazwą Baltic Porter Day.


Bimbeer Na Prezydenta

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej