2/9/2023

"Gwiazda Bombaju" w szafirowej butelce!

Bombay Sapphire, bo taką nazwę nosi nasz dzisiejszy gość, jest alkoholem wyjątkowym na całym świecie. Czym tę wyjątkowość zawdzięcza? Sprawdź, czy wiesz!

Nie da się przejść obojętnie już obok samej butelki – Bombay Sapphire ma nietypowy kształt. Każda butelka posiada łącznie 12 "płaszczyzn", co ma nawiązywać do 12 charakterystycznych składników używanych do destylacji tego ginu. Każdy bok butelki reprezentuje inny składnik, tworząc harmonijną całość. Każdy ze składników przedstawiony jest na ściankach butelki – jego grafika, nazwa i kraj pochodzenia.

U schyłku XIX wieku, kiedy to gin był królem alkoholi mocnych, butelka była przezroczysta, jednak w ramach powrotu do tradycji i w zasadzie kluczowej cechy wizualnej powrócono do butelki w kolorze szafirowym.

Butelki znane są nie tylko ze swojego kształtu, ale także etykiety, która stylizowana jest na kartkę wyrwaną z historii. Znajdują się na niej informacje o trunku, ozdobne logo, a nad wszystkim pieczę sprawuje wizerunek królowej Wiktorii.

Bombay Sapphire destylowany jest trzykrotnie ze spirytusu pszenicznego. Swój wyjątkowy, ziołowo-przyprawowy smak zawdzięcza jagodom jałowca, lukrecji, migdałom, kilku rodzajom pieprzu i przypraw korzennych oraz skórce cytrynowej. Nie jest to jednak proces tak prosty, na jaki wygląda, bowiem wszystkie te składniki podczas destylacji są podgrzewane, a pełna aromatów i smaku para skrapla się do spirytusu. Dzięki temu gorzki smak oferowany przez Bombay jest łamany delikatną nutą orzechów i wanilii.

Jeśli zależy Ci na tym, aby poznać Bombay z każdej strony (poza dwunastoma wcześniej wspomnianymi) koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Bombay Sapphire w Wielkiej Brytanii. To miejsce, gdzie można zgłębić historię i proces tworzenia tego ginu na własne oczy, a także doświadczyć unikalnych smaków podczas degustacji – na własne kubki smakowe.

Jeśli tak jak Bimbeer masz błękit w głowie na samą myśl o Bombayu, nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Cię do naszego sklepu po więcej informacji i zabraniu jednaj "Gwiazdy" do swojego barku!

♫ By mi zabełtać błękit w głowie ♫

Na zakupy!
autor:
Piotrek Majewski
Bimbeerkowy człowiek orkiestra. Wszystko w kosmosie ma swoją historię, którą z chęcią ci opowie. Spec od kąkuterów i technologii, samozwańczy pisarz.

Czytaj dalej