5/5/2023

Jak Zakopane to Browar Podgórz

Browar Podgórz – jeden z najstarszych browarów kraftowych w Polsce. Swoje pierwsze piwo, z własnych warek, uwarzyli już 2014 roku. W tamtym czasie byli jednym z niewielu browarów, które mogły poszczycić się własnym sprzętem. Łukasz Jajecznica „Jajko”, zanim założył swój własny browar, odnosił sukcesy jako domowy piwowar. Pasja i dobre recenzje jego domowych piw zachęciły go do stworzenia własnej marki. 

Pierwsze piwo, jakie "Jajko" oficjalnie wypuścił do masowej (kraftowej) produkcji to Galaktyka Piwnix, ciemna IPA, którą warzy do dzisiaj. 

Świeża dostawa do Bimbeera

Space Sheep – American Pale Ale to trzecie piwo w kolekcji Podgórz i jest rozlewane od 2014 roku.

Leśne Licho – Forest Session IPA robiona tylko z zimowych igieł świerku. Próby z igłami zebranymi w okresie wiosennym niestety nie dały tak dobrych rezultatów i od tego czasu piwo to warzone jest już tylko zimą.

Siostra Bożenka – American Indian Pale Ale, za tę nazwę Browar Podgórz, podobnie jak The Nurse z Brokreacji podpadł Stowarzyszeniu Pielęgniarek. Tym razem  wyjaśnienia zostały przyjęte bez  konsekwencji. Natomiast, sama nazwa piwa pochodzi od ksywki dziewczyny (obecnie narzeczonej) drugiego piwowara Łukasza „Vettisa”, która tak dobrze się nim opiekowała, że w ekipie Browaru Podgórz zdobyła przydomek Siostra Bożenka. Piwo to zostało wykonane według przepisu Vettisa. 

Jeszcze mamy kilka niespodzianek, a w tym m.in dwa rodzaje Portera Bałtyckiego.

Podgórz, czyli ludzie z pasją

Podgórz to wspaniali ludzie z pasją, którzy od wielu lat warzą piwa w samodzielnie wykonanych urządzeniach. Obecnie są inicjatorami akcji Góralski Kraft, w skład której wchodzą lokalne browary. Wspólnie tworzą akcje marketingowe, festiwale oraz inne działania mające na celu popularyzacje regionalnych piw kraftowych.

Zapraszamy na zakupy do naszych sklepów - oferta limitowana.

Marcin i "Jajo" w Browarze Podgórz

autor:

Czytaj dalej