5/5/2023

Blended czy single malt?

Jakie whisky wybrać?

Przede wszystkim należy zacząć od podstawowej klasyfikacji na malt oraz grain whisky.

Malt whisky wytwarza się ze sfermentowanego zacieru, który produkuje się tylko ze słodu jęczmiennego.

Grain whisky powstaje z dowolnego rodzaju zboża, innego niż słód jęczmienny. Najczęstszymi składnikami używanymi do produkcji whisky są dziś pszenica, żyto, a nawet kukurydza.

Dalsza klasyfikacja:

Single malt* whisky powstaje w konkretnej destylarni, ze słodu jęczmiennego. Miano „single” odnosi się do ilości rodzaju słodów użytych podczas produkcji.

Single cask* to whisky, która pochodzi tylko z jednej beczki i najczęściej posiada oznaczenie cask strenght*,co oznacza, że whisky nie jest poddawana procesowi rozwadniania, by zmniejszyć ABV*, tylko jest przelewana prosto do butelek.

Blended* malt (inaczej pure malt) – tworzona z mieszaniny single maltów z wielu destylarni.

Blended whisky – czyli najpopularniejszy typ whisky w Polsce – to mieszanka, jeden wielki miszmasz.  Tworzy się ją z połączenia whisky słodowych i zbożowych. Może się w niej znajdować nawet więcej niż 40 różnych destylatów, by osiągnąć odpowiednią paletę smakową.

Johnnie Walker - najpopularniejsza blended whisky

 

Klasyfikacja ze względu na miejsce wytwarzania:

Szkocja – powstaje tu jedyna whisky, która może być pisana właśnie w ten sposób: „whisky”. Wytwarza się ją wyłącznie w Szkocji, a konkretnie w sześciu jej regionach. Aby whisky klasyfikowała się jako szkocka, musi leżakować przez co najmniej trzy lata i być destylowana dwa razy.

Lowlands – nizinne tereny południowej Szkocji. Najsłynniejsze destylarnie z tego regionu to: Auchentoshan, Glenkinchie oraz Bladnoch. Whisky z Lowlands są łagodne, pozbawione torfu i stanowią dobre wprowadzenie do świata single maltów.

Whisky z Lowlands

Highlands – górzysta część północnej Szkocji, będąca jednocześnie największym regionem produkcji whisky. Trunki z Highlands charakteryzują się dużą złożonością aromatów: od słodkich nut cytrusowo-wrzosowych po delikatne akcenty torfowe.

Whisky z Highlands

Speyside – część Highlands skupiona wokół rzeki Spey. Whisky z tego regionu są łagodniejsze, z mniejszym akcentem torfowym. Działają tu obecnie 52 destylarnie, wśród których znajdują się tak znane marki, jak: Glenfiddich, Glenlivet, Macallan, Cardhu, Aberlour, Balvenie czy Glenfarclas.

Whisky z regionu Speyside

Campbeltown – mały region znajdujący się na półwyspie Kintyreskupiony wokół miasteczka Campbeltown. W latach 1880–1920 działały tutaj 34 destylarnie, obecnie pozostały tylko trzy: Springbank, Glen Scotia oraz Glengyle – otwarta ponownie w 2004 roku. Whisky pochodzące z tego regionu są bardzo esencjonalne, z wyczuwalną domieszką torfu oraz soli morskiej.

Islay – jedna z wysp Hebrydów Wewnętrznych położona u zachodnich wybrzeży Szkocji. Ze względu na obecność torfu oraz bliskość morza uznawana za najbardziej charakterystyczny region produkcji whisky. Na wyspie działa obecnie osiem destylarni: Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin, Laphroaig. Wbrew panującym opiniom nie wszystkie malty z Islay mają torfowy smak.

Torfowa Whisky z Islay

Islands – pozostałe wyspy położone w zachodniej (Arran, Jura, Mull, Skye, Lewis) i północnej (Orkney) części Szkocji. Ze względu na dość duży obszar trudno jednoznacznie określić charakter produkowanych w tym regionie whisky. Mimo to raczej we wszystkich wyczuwalna jest delikatna sól morska oraz dymne, torfowe lub korzenne aromaty. Obecnie na Wyspach produkcją whisky zajmuje się siedem destylarni: Arran, Jura, Tobermory, Talisker, Abhainn Dearg, Highland Park, Scapa.

Whisky z regionu Islands (Skye)

 

Stany Zjednoczone – technicznie rzecz biorąc, amerykańska whisky to „whiskey”, czyli burbon, ale oprócz burbonów wytwarza się tam również:

·     whiskey kukurydzianą – przynajmniej 80% zacieru to kukurydza,

·     whiskey słodową –przynajmniej 51% zacieru to słodowany jęczmień,

·     whiskey żytnią –przynajmniej 51% zacieru to żyto,

·     whiskey pszenną –przynajmniej 51% zacieru to pszenica,

·     burbon – przynajmniej 51% zacieru to kukurydza, ponadto burbon MUSI dojrzewać w nowych beczkach.

Bulleit - amerykański bourbon

Irlandia – whisky wytwarzane z jęczmienia i słodu jęczmiennego, muszą być podawane trzykrotnej destylacji.

Japonia – whisky przygotowane na bazie słodu jęczmiennego.

Japońska Whisky

 

Objaśnienia

Single malt – z ang. pojedynczy słód.

Single cask – z ang. jedna beczka, pojedyncza beczka.

Cask strengh – potocznie „moc beczki”, czyli jak mocny alkohol powstał w beczce.

ABV– Alcohol by volume – stężenie alkoholu.

Blended – mieszana.

Tekst przygotował Dawid C.

Tekst poprawił Stiksza.pl

autor:

Czytaj dalej