30/4/2024

Ogień Beltane i szkocka whisky

Ogień Beltane i szkocka whisky – celtyckie święto ognia i nadchodzącego lata.

Beltane to starożytne święto celtyckie obchodzone około 30 kwietnia – 1 maja, historycznie obchodzone w Szkocji, Irlandii i na Wyspie Man. Jest to święto ognia, które celebruje nadejście lata i odnowioną urodzajność nadchodzącego roku. Festiwal ten przetrwał w praktykach folklorystycznych tych narodów, a w ostatnich dziesięcioleciach przeżył pewne odrodzenie, nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale także w krajach bardziej odległych. Uważa się, że słowo Beltane pochodzi od gaelickiego słowa oznaczającego jasny/święty ogień.

W całej Szkocji rozpala się ogniska i organizuje prywatne uroczystości, aby uczcić początek lata. Beltane było czasem, w którym lokalna społeczność mogła się spotkać i świętować. Na obszarach wiejskich mieszkańcy często gromadzili się na zboczach wzgórz, aby rozpalać ognie i brać udział w uroczystościach. Był to czas integracji i radosnego świętowania po trudach zimy.

Również świętujmy pełnię wiosny i lato nadchodzące wielkimi krokami. Na naszych półkach znajdziecie wiele ognistych, jak ogniska Beltane, pozycji!

 • Fire and cane – pozycja z serii eksperymentalnej Glenfiddich. Ekscytujący i łagodny zapach nut torfowych, takich jak dym z ogniska, podchwycony przez wiatr. W smaku wyczuwalna jest bogata słodycz pieczonego jabłka i ptasiego mleczka. Posmak łagodnego dymu i przypraw.
 • Monkey Shoulder Smokey Monkey – mieszanka najlepszych single maltów. Jest produkowana w małych partiach, z których każda została dobrana tak, aby uzyskać łagodną whisky o subtelnym posmaku dębowego dymu. Charakterystyczny smak, który łączy wytrawne nuty torfowe ze szczególną dla Monkey Shoulder kremową słodyczą i przyprawami.
 • Glenfiddich Grand Couronne – trunek dojrzewa w beczkach z amerykańskiego i europejskiego dębu, by później na ostatnie dwa lata leżakować we francuskich beczkach po koniaku. Finisz nadaje whisky aromaty słodkiego, prażonego dębu, aksamitnej kremowej kawy i brązowego cukru oraz delikatnej przyprawy korzennej.

Wszystkie wspomniane whisky znajdziesz w naszym sklepie online. Zajrzyj do naszej zakładki z whisky premium, które w tej chwili dostaniesz w promocyjnej cenie!

Kliknij tutaj i zobacz nasze whisky premium w specjalnych cenach!

Mieszkasz w Trójmieście lub akurat przyjechałeś/aś odpocząć nad morzem? Sprawdź naszą ofertę na miejscu! Znajdziesz nas w trzech lokalizacjach:

 • Sopot, Al. Niepodległości 712
  +48 512 170 103
 • Gdańsk, ul. Gałczyńskiego 18/12 (Brzeźno)
  +48 799 050 536
 • Gdańsk, ul. Sucha 37a (Letnica)
  +48 797 597 956

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej