29/2/2024

Historia z Happy Endem

Jura - szkocka wyspa

Jura [dżura] – niewielka wyspa położona u zachodniego wybrzeża Szkocji. Źródłem jej nazwy jest język staronordycki i oznacza „wyspę jeleni”. Na tej szkockiej wyspie żyje ok. 5000 jeleni, co dwudziestokrotnie przewyższa liczbę jej mieszkańców. Obecnie na jej ziemiach znajdziemy jedną główną drogę, jeden pub i jedną destylarnię whisky, której nazwa bezpośrednio pochodzi od nazwy wyspy. Cóż więcej dodawać? Wszystko to napędzane jest przez niewielką wyspiarską społeczność liczącą około 250 osób.

Wyspa Jura może poszczycić się długimi, targanymi wiatrami historii dziejami produkcji whisky. Historia jej wytwórstwa sięga początków XVI wieku. Uważa się jednak, że nielegalna produkcja na wyspie poprzedza ją o stulecia. Jest to stały element historii wielu destylarni. Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku na Jurze zaczęto legalne etap wytwarzania whisky. Rząd starał się kontrolować proces jej powstawania. Ograniczono nielegalne działania dzięki wprowadzeniu licencji i regulacji.

Kryzys destylarni Jura

Pomimo długiej tradycji produkcji tego trunku na wyspie, w połowie XX wieku destylarnie Jury popadły w ruinę. Kryzys spotęgowany przez dwie Wojny Światowe sprawił, że zakłady te były nierentowne. Powstał efekt domina – wielu mieszkańców straciło źródło utrzymania, populacja wyspy spadła, a jej gospodarka ucierpiała. Jednak w latach sześćdziesiątych dwóch lokalnych przedsiębiorców, Robin Fletcher i Tony Riley-Smith, podjęło misję ożywienia produkcji whisky na Jurze. Postanowili zwrócić się o pomoc do blendera Charlesa MacKinlay’a i słynnego projektanta destylarni, Williama Delme-Evansa, aby rozpocząć prace nad przebudową.

W 1963 roku Fletcher i Riley-Smith ponownie otworzyli destylarnię Jura, która była zamknięta od XIX wieku. Zainwestowano w modernizację obiektów i potrzebnego sprzętu, dzięki czemu ponownie rozpoczęto produkcję whisky.

Na przestrzeni lat właściciele destylarni Jura kilkakrotnie przechodzili z rąk do rąk. W 1999 roku firma Whyte & Mackay nabyła destylarnię, przekształcając ją w większą firmę produkującą whisky.

Powrót do łask

Pod rządami różnych właścicieli destylarnia Jura rozszerzyła swoją ofertę whisky i wprowadziła innowacje, jednocześnie szanując tradycyjne dziedzictwo produkcji whisky na wyspie. Eksperymentowali z wykończeniami beczek i udoskonalili techniki destylacji.

W 2018 roku Jura przeszła radykalną modernizację, wprowadzając zupełnie nową gamę whisky o lekko dymnym charakterze, począwszy od NAS (czyli whisky bez deklaracji wieku) - Jura Journey - poprzez 10-, 12- i 18-letnie trunki, a także Jura Seven Wood.

Marka ma wiernych zwolenników wśród entuzjastów whisky na całym świecie, a jej gama produktów zaspokaja różnorodne gusta i preferencje.

Zainteresowała was historia destylarni Jura? Chcielibyście przekonać się jak smakuje whisky z tej szkockiej wyspy? U nas masz taką możliwość!

Jesteśmy dostępni stacjonarnie:

SOPOT al. Niepodległości 712

GDAŃSK
ul. Gałczyńskiego 18/12 (Brzeźno)
ul. Sucha 37a (Letnica)

oraz online:
https://www.bimbeer.eu/sklep

Wpadaj również na naszego Instagrama, na którym dzielimy się naszą bimbeerkową codziennością. Ostatnio wpadły rolki o tym jak wygląda nasza praca oraz co, poza alkoholem, możesz u nas znaleźć. Jesteście ciekawi? Sprawdźcie!

www.instagram.com/bimbeer.eu

autor:
Marta Jałowiecka

Historyczka sztuki i fanka łapania wielu srok za ogon - tworzę ilustracje, robię zdjęcia, kolekcjonuję hobby. Wielbicielka torfowej whisky, stoutów i sourów wykręcających twarz.

Czytaj dalej